هتل گامبرون کیش هتل گامبرون کیش

قوانین فرودگاهی جزیره کیش

مقررات عمومی:

1) رعایت حجاب و پوشش اسلامی برای آقایان و بانوان در اماکن فرودگاه الزامی است.
2) مسافرین به منظور انجام امور فرودگاهی باید به نحوی برنامه‌ریزی نمایند که در پروازهای داخلی حداقل دو ساعت و در پروازهای خارجی سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشند.
3) کانتر پذیرش مسافر در پروازهای داخلی 30 دقیقه قبل از پرواز بسته می­شود.
4) کانتر پذیرش مسافر در پروازهای خارجی90 دقیقه قبل از پرواز بسته می­شود.
5) همراه داشتن بلیط تایید شده و کارت شناسائی معتبر در فرودگاه جهت ورود به سالن پذیرش مسافر و احراز هویت الزامی می‌باشد. مسافران عزیز دقت نمایند که کارت شناسایی خود را در داخل چمدان به قسمت بار تحویل ندهند.
6) وزن بار مجاز به ازای هر مسافر 20 کیلوگرم می‌باشد.
7) حداکثر وزن هر بسته و چمدان نبایستی از 25 کیلوگرم تجاوز نماید. بالاتر بودن وزن هر بسته از میزان مجاز، منتج به عدم پذیرش بار از سوی کانتر پذیرش و الزام تقسیم بار به بسته‌های سبک‌تر خواهد گردید.
8) حداکثر ابعاد مجاز برای هر بسته جهت تحویل به قسمت بار در هواپیماهای متوسط 190×170 سانتی‌متر می‌باشد و لازم است مسافران در زمان بسته‌بندی بار خود، این مورد را مد نظر قرار دهند. جهت بارهای با ابعاد بزرگتر بایستی ارسال از طریق بارنامه صورت گیرد.
9) مسافرین جهت جلوگیری از آسیب بارهای شکستنی خود لازم است نسبت به بسته‌بندی مناسب قبل از تحویل اقدام نمایند. شرکت‌های هواپیمایی، بارهایی که دارای بسته‌بندی مناسب نمی‌باشد را پذیرش نمی‌نمایند.
10) لازم است مسافران در زمان تاخیر پرواز، آرامش خود را حفظ کرده و صبور باشند. ایجاد درگیری علاوه بر ایجاد فضای متشنج برای خانواده و سایر مسافران، ممکن است با عواقب ناخوشایندی از جمله جاماندن از پرواز و … همراه باشد. با توجه به اینکه فرودگاه مسئول تاخیرات پروازی نمی‌باشد، مسافران جهت کسب اطلاعات بیشتر باید به دفتر ترافیک شرکت هواپیمایی مربوطه مستقر در فرودگاه مراجعه نمایند.
11) در صورت جاماندن مسافر از پروازهای چارتری، بلیط کنسل شده و هیچگونه وجهی به مسافر مسترد نمی‌گردد.
12) به منظور سرعت بخشیدن به فرایند مسافرگیری و جلوگیری از بروز تاخیرات، لازم است مسافران حتی‌الامکان از به‌همراه داشتن وسایل اضافه و غیر ضروری به کابین هواپیما خودداری فرمایند. با توجه به ابعاد محفظه بار داخل کابین، حداکثر ابعاد مجاز برای هر بسته 40×30 سانتی‌متر و حداکثر وزن مجاز بار برای هر نفر 7 کیلوگرم می‌باشد.
13) حداکثر مبلغی که بابت مفقود شدن بار به مسافران تعلق می‌گیرد 100 دلار است. لذا لازم است مسافران از قرار دادن اشیاء قیمتی و ارزشمند خود در چمدان جداً خودداری فرمایند. در خصوص اشیاء گمشده و خسارت وارده به بار مسافران در طول پروازها، فرودگاه هیچگونه مسئولیتی ندارد و لازم است مسافران جهت اعلام مفقودی یا خسارت وارده، به دفتر جامه‌دان شرکت هواپیمایی مربوطه مراجعه نمایند.
14) لازم است مسافران حتی‌الامکان از به‌همراه داشتن مواد یخ‌زده و فاسدشدنی اجتناب نمایند تا در زمان بروز تاخیر در انجام پرواز، با مشکل روبه‌رو نگردند.
15) به موجب ابلاغیه سازمان محیط‌زیست خروج مرجان، صدف و ماسه دریایی و مواردی از این قبیل که باعث آسیب به محیط زیست جزیره می‌شود، ممنوع می‌باشد.
16) کشیدن سیگار در کلیه سالن‌های فرودگاه ممنوع می‌باشد.

مقررات بار مسافر:

نکات مهم در تحویل بار و دریافت آن در مقصد:

مسئولیت حمل و نقل داخلی و بین‌المللی اشخاص و لوازم شخصی و یا کالا به استناد کنوانسیون 12 ورشو و پروتکل 28 سپتامبر 1955 لاهه و کنوانسیون 18 سپتامبر 1961 گوادالاخارا و پروتکل هشتم مارس 1971 گواتامالا به عهده ‌ایرلاین می‌باشد. بنابراین مسافرین هنگام تحویل بار به ‌ایرلاین در مبداء و دریافت آن در مقصد می‌بایست به نکات زیر توجه کافی داشته باشند:

1- قبل از تحویل بار حتماً نسبت به شمارش چمدانها و بسته‌هائی که قصد تحویل آنها را به ایرلاین دارید اقدام نمائید. شایان ذکراست قراردادن برگه‌ای شامل نام و نام خانوادگی، نشانی کامل، شماره تلفن،مبداء و مقصد به زبانهای فارسی و انگلیسی در داخل هریک از چمدانها،خالی از فایده نخواهد بود، چرا که در صورت مفقود شدن بار و بی‌نتیجه ماندن اقدامات قانونی صورت گرفته در خصوص یافتن آن ،‌این شانس وجود خواهد داشت که مقامات ذیصلاحی که بار مزبور رایافته‌اند پس از باز کردن آن، که قطعاً پس از طی مراحل قانونی صورت خواهد گرفت، صاحب بار را شناسائی و بار را تحویل نمایند.

2- به یاد داشته باشید که به تعداد چمدانها و بسته‌هائی که تحویل ‌ایرلاین داده‌اید می‌بایست رسید در اختیار شما قرار گرفته باشد.

3-در صورت داشتن اضافه بار‌ این حق برای شما محفوظ است که بخشی از بار خود را به مسافر دیگری انتقال دهید.در‌این صورت دقت نمائید که نسبت به دریافت رسید بار انتقال یافته از مسافر مورد اشاره اقدام نمائید.

4-رسید‌های تحویل بار را تا رسیدن به مقصد با دقت نگهداری نمائید.

5-هنگام رسیدن به فرودگاه مقصد بلافاصله پس از عبور از بخش کنترل گذرنامه به بخش تحویل بار مراجعه و منتظر رسیدن بار خود باشید.

6-در صورت دریافت بار بلافاصله به بخش گمرک مراجعه و پس از طی مراحل گمرکی از فرودگاه خارج شوید اما در صورت نرسیدن بار نه تنها نباید به هیچ وجه محوطه تحویل بار را ترک نمائید بلکه می‌بایست با مراجعه به بخش اشیاء گمشده (Lost & found) نسبت به تکمیل فرم مربوطه اقدام نموده و رسید دریافت دارید. پس از انجام ‌این مراحل شما می‌توانید به ترک فرودگاه و مراجعت به منزل اقدام نمائید. توجه داشته باشید که اگر بدون انجام مراحل فوق از محل تحویل بار خارج شوید هیچ مرجعی پاسخگوی شما نخواهد بود. بدیهی است در صورت انجام درست موارد فوق، ‌ایرلاین مربوطه موظف خواهد بود ظرف مهلت قانونی مقرر نسبت به یافتن و تحویل بار ویا پرداخت غرامت طبق مقررات اقدام نماید.

7-در صورتیکه بار شما پیدا نشود ‌ایرلاین مربوطه طبق قانون براساس وزن بار نسبت به پرداخت غرامت اقدام خواهد کرد. بنابراین ادعای شما مبنی بر وجود اشیاء گران قیمت در بار مسموع نخواهد بود، مگر‌اینکه قبل از تحویل بار وجود چنین اشیائی ابراز و توسط گمرک تایید شده باشد.


مقررات پزشکی و بهداشتی:

بیماری که شرایط پرواز موجب تشدید بیماری و یا به خطر افتادن سلامت او می‌گردد باید قبل از حضور در فرودگاه و هنگام تهیه بلیط، با اخذ گواهی پزشکی و تأئید پزشک به دفاتر مرکزی شرکت هواپیمائی مربوطه مراجعه نماید. شرکت‌های هواپیمائی از پذیرش مسافر توانخواه که فاقد فرم پزشکی می‌باشد معذور بوده و هیچگونه مسئولیتی در این خصوص ندارند. مسافران بیماری که مشمول یکی از گروه‌های زیر می‌گردند، باید قبل از خرید بلیت، فرم پزشکی خود را پس از تکمیل و تائید پزشک معالج به تائید پزشکی شرکت هواپیمایی مربوطه برسانند.
1. بیماری‌های اعصاب (مانند صرع)
2. هرنوع شکستگی استخوان
3. بیماران مبتلا به سکته قلبی تحت درمان
4. بیماران تحت درمان بعد از عمل جراحی
5. بیماری‌های عفونی مانند (سینوزیت حاد) و بیماری‌های واگیردار (سرخک و غیره)
6. همچنین بهتر است مسافرانی که دارای هر یک از بیمار‌های ذیل می‌باشند، جهت حفظ سلامتی خود و برخورداری از یک سفر آرام، پیش از انجام سفر با پزشک معالج خود مشورت نمایند.
7. بیماری‌های قلبی و عروق
8. بیماری‌های خونی
9. بیماری‌های ریوی از قبیل آسم (تنگی نفس) و غیره
10. بیماری‌های مغزی و پاراپلژی
11. سوختگی و عفونت ناشی از آن
12. بیمارانی که به تشخیص پزشک معالج احتیاج به اکسیژن مصنوعی و همراه (پرستار و پزشک) داشته باشند.
13. خانم‌های باردار: مسافرت‌های کوتاه مدت و داخلی برای خانم‌های باردار تا 32 هفتگی به شرط ارائه گواهی پزشک و تعیین تاریخ تقریبی وضع حمل مجاز می‌باشد. در مسافرت‌های طولانی و بین‌المللی گواهی پزشکی مربوطه مبنی بر بدون اشکال بودن پرواز زنان باردار باید قبلاً به تائید قسمت پزشکی شرکت هواپیمایی مربوطه برسد.

موارد بهداشتی:

در بعضی کشورها از مسافرینی که از نقاط معینی از دنیا وارد می‌شوند کارت مخصوص بهداشت و واکسیناسیون مطالبه می‌شود. لذا بهتر است قبل از تهیه مقدمات سفر و خرید بلیت از مقررات کشور مقصد خود در این مورد مطلع شوید. مقررات یاد شده درباره دام‌ها، حیوانات زنده و گیاهان نیز مصداق دارد. در صورتی که به هنگام مسافرت حیوان زنده و یا گل و گیاهی همراه شما باشد، کسب این اطلاعات بسیار ضروری و سودمند خواهد بود. همراه داشتن سگ در پروازهای خروجی فقط با اوراق شناسایی و گواهی دامپزشکی و همچنین حمل در سبد مخصوص حیوانات امکان‌پذیر می‌باشد. لازم است مسافران قبل از تهیه بلیط، امکان همراه داشتن سگ در سفر را از شرکت هواپیمایی مربوطه استعلام نمایند.

اشیاء ممنوعه:

به منظور رعایت اصول ایمنی و امنیتی، محدودیت‌هایی جهت حمل بعضی از اقلام همراه مسافر وجود دارد که به شرح ذیل می‌باشد.

حمل اقلام ذیل به طور کلی با هواپیمای مسافری ممنوع است.
1. انواع مواد آتش‌زا و منفجره و سریع‌الاشتعال.
2. انواع اسپری‌های خوشبو کننده، پاک‌کننده، تافت.
3. کپسول و اسپری‌های شیمیایی تحت فشار مانند گاز اشک‌آور، بیهوش‌کننده، دفاع شخصی و گاز مایع.
4. انواع مواد اسیدی و خورنده مانند سرکه، آبلیمو، اسید.
5. موبایل­های سامسونگ مدل گلگسی نوت 7 .
6. اسکوتر برقی.

ورود اقلام ذیل به داخل کابین هواپیما ممنوع است.
به منظور تأمین امنیت پروازها و رفاه آسایش مسافرین محترم، انتقال اشیاء ذیل به داخل هواپیما ممنوع میباشد. لذاجهت تسریع در امر بازرسی اقلام مذکور را به قسمت بار و یا اشیاء ممنوعه تحویل نمائید.
1. انواع اشیاء و ابزار برنده مانند تیغ موکت‌بری، بطری، شیشه، چاقو، دشنه، قیچی، ناخن‌گیر، تیغ جراحی، پنجه بکس، تیغ‌اصلاح و اشیاء مشابه.
2. انواع ابزار مانند پیچ‌گوشتی، آچار، چکش، سیم، طناب.
3. انواع اسلحه اسباب‌بازی که شباهت زیادی به اسلحه حقیقی دارند.
4. انواع سلاح‌های گرم شامل سلاح‌های نظامی، شکاری و ساچمه‌زنی.
5. انواع سلاح سرد شامل : شمشیر – دشنه – کارد سنگری – انواع چاقو – تیغ موکت بری – تیغ جراحی – قیچی – پنچه بوکس و سایر اشیاء مشابه
6. انواع مهمات شامل : فشنگها – نارنجکها – موارد منفجره از قبیل تی ان تی – سی 4 – دینامیت – چاشنیهای انفجاری موارد محروقه – آتش زا باروتی انفجاری
7. انواع اسپریها شامل : گاز اشک آور – فلفلی – سمی و بیحس کننده
8. مواد سریع الاشتعال شامل : بنزین – کپسولهای گاز مایع
9. انواع فشنگ جنگی، شکاری و ورزشی.


مقررات گمرکی:

مقررات کالای همراه مسافرین در ورود به کیش
1. همراه داشتن دوربین فیلمبرداری غیرحرفه‌ای، کامپیوتر شخصی (لپ‌تاپ) و تلفن همراه جزو لوازم شخصی مسافر بوده و نیاز به ثبت گمرک ندارد.
2. مسافرین به هنگام ورود به کیش چنانچه کالاهای خارجی به همراه دارند که نیاز به ثبت گمرک دارد (کالاهایی غیر از لوازم شخصی) قبل از ترک سالن ورودی مراتب را به گمرک اطلاع دهند تا تمهیدات لازم جهت ثبت و تطبیق در برگشت معمول گردد.
3. مسافرانی که از کشورهای خارجی وارد منطقه می‌شوند، می‌توانند به میزان 160 دلار کالا بدون پرداخت عوارض و مازاد بر آن تا سقف 500 دلار با پرداخت عوارض ترخیص نمایند، به شرط آن‌که کالای مذکور جنبه تجاری نداشته و از نوع کالاهای ممنوعه قانونی و شرعی نباشد.
4. ورود حیوان از خارج از کشور تنها پس از دریافت مجوزهای لازم از اداره دامپزشکی کیش و ارائه به گمرک مقدور می‌باشد.

مقررات کالای همراه مسافرین در خروج از کیش:

1. با توجه به زمانبر بودن انجام تشریفات گمرکی، لازم است مسافران مدت زمان لازم برای انجام این تشریفات را در نظر گرفته تا بتوانند به موقع در سالن ترانزیت فرودگاه حاضر شده و باعث جاماندن ایشان از پروازشان نگردد.
2. مسافران هنگام خروج به سرزمین اصلی، علاوه بر اشیاء شخصی مستعمل خود که به شرط غیر تجاری بودن از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معاف است، می‌توانند برای یکبار در سال، کالای مجاز تا سقف80 دلار (به‌ازای هر نفر) به شرط غیرتجاری بودن را با معافیت از پرداخت عوارض گمرکی خارج نمایند. همچنین می‌توانند مازاد بر ارزش ذکر شده را با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی خارج نمایند.
3. مسافران لازم است هرگونه کالای همراه خود را به گمرک اظهار نموده و از اختفاء یا جاسازی نمودن آن یا عبور کالا از مسیرهای غیرگمرکی خودداری نمائید. در غیر اینصورت قاچاق تلقی و پیگرد قانونی دارد.
4. خروج لوازم‌خانگی بزرگ از قبیل تلویزیون، یخچال، فریزر و همچنین داروی مازاد بر مصرف شخصی توسط مسافران ممنوع می‌باشد.
5. خروج مواد اولیه و قطعات و لوازم فنی مورد استفاده در واحدهای تولیدی توسط مسافران ممنوع می‌باشد.

خروج کالاهای زیر از کشور ممنوع می‌باشد:

1. اشیاء عتیقه و کتب خطی، مسکوکات قدیمی، آثار اصیل فرهنگی، تابلوهای نقاشی عتیقه و هر نوع اشیای تاریخی و میراث فرهنگی ممنوع است.
2. خاویار به میزان بیش از یک کیلوگرم به ازای هر مسافر (برای کمتر از یک کیلوگرم باید ممهور به مهر و یا پلمب شرکت شیلات باشد)
3. فرش دستبافت بیش از 20 متر مربع به ازای هر مسافر. (محدودیتی از نظر تعداد قطعات فرش در سقف متراژ ذکر شده وجود ندارد)
4. وجه نقد بیش از پنج هزار دلار و یا معادل آن به ارزهای دیگر برای هر مسافر.
5. وجه رایج کشور بیش از پانصد‌هزار ریال
6. خروج زیورآلات شخصی به میزان حداکثر 150گرم از انواع مصنوعات طلا به ازای هر مسافر مجاز می‌باشد.
7. خروج مصنوعات و ظروف نقره به عنوان هدیه و سوغات به میزان حداکثر 3کیلوگرم به ازای هر مسافر مجاز می‌باشد مشروط بر این‌که در زمره آثار فرهنگی و تاریخی نباشد.
تذکر: در صورتی که به تشخیص ماموران گمرک، جهت خروج کالا به سرزمین اصلی نیاز به ثبت معافیت گمرکی باشد لازم است مسافران مشمول معافیت با به‌همراه داشتن بلیط و شناسنامه یا گذرنامه (برای مسافران خارجی)، جهت خرید کارت سبز گمرکی معتبر اقدام نمایند. دفتر صدور کارت سبز در ترمینال خروجی پروازهای داخلی فرودگاه واقع شده است. قیمت خرید کارت سبز 75هزار ریال می‌باشد.


گذرنامه و ویزا:

برای ورود اتباع خارجی به کیش نیازی به در اختیار داشتن روادید نمی‌باشد ولی چنانچه ایشان قصد ورود به داخل کشور را داشته باشند، لازم است نسبت به دریافت روادید پیش از انجام سفر از نمایندگی وزارت امور خارجه اقدام نمایند. بدیهی است افراد یاد شده هنگام ورود به کیش بایستی گذرنامه معتبر ارائه نمایند.
تلفن مستقیم دفتر گذرنامه فرودگاه: 07644443470

دستورالعمل حقوق مسافر در پروازهای داخلی

1-ابطال پرواز:

الف- ابطال پرواز از زمان خرید تا یک هفته قبل از انجام پرواز :
پرداخت کامل وجه بلیط توسط شرکتهای هواپیمایی

ب- ابطال پرواز 6 روز تا 24 ساعت
پرداخت کامل وجه بلیط وارائه یک فقره بلیط مشابه با 30./. تخفیف از لحاظ مسیر وکلاس پروازی به مسافر توسط شرکتهای هواپیمایی.

د- ابطال پرواز به دلیل شرایط جوی فرودگاه مبداء مقصد ومسیر:
پرداخت کامل وجه بلیط توسط شرکت هواپیمایی

2) تاخیر پرواز :

الف - تاخیر یک تا دو ساعت :
انجام پذیرایی ارائه این پذیرایی مشروط به وجود زمان کافی جهت پذیرایی وعدم ایجاد تاخیر بیشتر در پرواز می باشد.

ب - تاخیر بیشتر از 2 ساعت تا 4 ساعت :
انجام پذیرایی واقدامات لازم جهت اعزام با سایرشرکتهای هواپیمایی ویا انتقال به مقصد نهایی از طریق مسیرهای جایگزین ونهایتا پرداخت کامل وجه بلیط درصورت انصراف مسافر از ادامه پرواز توسط شرکتهای هواپیمایی

ج- تاخیر بیش از چهار ساعت :
در صورتی که منجر به انجام پرواز شود:ارائه یک فقره بلیط مشابه با تخفیف 30./. مشابه از لحاظ مسیر وکلاس پروازی توسط شرکتهای هواپیمایی

درصورتی که منجر به ابطال پرواز شود:
پرداخت کامل وجه بلیط وارائه یک فقره بلیط با تخفیف 50./. مشابه ازلحاظ مسیر وکلاس پروازی توسط شرکت هواپیمایی|

مقررات ورود و خروج حیوانات خانگی همراه مسافر:

(سگ، گربه، پرندگان و دیگر حیوانات مجاز)

1- ارائه اصل گواهی بهداشتی از دامپزشکی دولتی کشور مبدا که بیش از 7 روز از تاریخ صدور آن نگذشته باشد ( با درج نام صاحب حیوان )
2- ارائه اصل و کپی شناسنامه حیوان با درج مشخصات کامل  آن و کلیه واکسنهای تلقیح شده بخصوص واکسن هاری (با درج نام صاحب حیوان)
3- ارائه اصل و کپی صفحه اول پاسپورت صاحب حیوان
4- دارا بودن میکروچیپ (در مورد پرندگان حلقه پا)
5- تعداد حیوانات خانگی همراه مسافر جهت ورود {سگ و گربه از هر گونه 2 قلاده (حداکثر 4 قلاده) پرنده از هر گونه 2 قطعه (حداکثر 10 قطعه)}
6- ورود وخروج حیوانات غیراهلی و گونه های خاص (CITIS) مستلزم ارایه تاییدیه از سازمان محیط زیست میباشد.
7- خروج حیوان بصورت باربری (CARGO)  مستلزم هماهنگی با کشور مقصد بوده و مسئولیت هر گونه عواقب وخسارت ناشی از عدم هماهنگی بعهده صاحب حیوان میباشد.
8- ورود حیوان بصورت باربری (CARGO) ممنوع میباشد.
9- ورود و خروج خزندگان و ابزیان همراه مسافر ممنوع.